Kako smanjiti agresivnost kod pasa uz pomoć Bahovih kapi?
Agresivnost kod pasa je složeno ponašanje koje uvek ima svoj uzrok – fizički, emocionalni ili socijalni. Da bismo je uspešno tretirali, moramo najpre razumeti zašto dolazi do agresivnog ponašanja. Kada ustanovimo uzrok znaćemo kako smanjiti agresivnost kod pasa uz pomoć Bahovih cvetnih esencija.
Konsultujte stručnjaka
I u oba gore navedena slučaja Bahove kapi mogu pomoći. U slučaju bolesti i bola pomažu da se bolje podnesu, da se brže ozdravi, da se povrati snaga i energija i na taj način smire i opuste psa da ne reaguje agresivno.
U slučaju dresure, takodje pomažu da se pas „pripitomi“, brže uči i usvaja pravila, da se smanji potreba za dominacijom i agresivnošću itd
Ukoliko se eliminiše mogućnost da je problem fizičke prirode, već emocionalne/mentalne/socijalne onda će konsultacije sa Bahovim praktičarem i Bahove kapi biti najdirektnije rešenje bez mnogo lutanja
Pre nego što započnete bilo kakvu terapiju, važno je konsultovati se sa veterinarom kako biste isključili fizičke uzroke ponašanja. Ukoliko veterinar ne pronađe zdravstveni problem, sledeći koraci mogu uključivati dresuru psa i/ili primenu Bahovih cvetnih esencija. Naravno, Bahove kapi se mogu koristiti i ukoliko se utvrdi da pas ima nekih zdravstvenih problema kako bi mu pomogle da se oporavi.
Bahove kapi mogu biti korisne u različitim situacijama:
- Kod bolesti i bola: Pomažu psu da se lakše nosi sa stresom izazvanim bolešću, da lakše podnese, ubrzavaju oporavak i vraćaju energiju i snagu, i samim tim smanjuju nervozu i agresivnost povezanu sa nelagodom.
- Tokom dresure: Olakšavaju proces učenja, smanjuju potrebu za dominacijom i agresivnim ponašanjem, te pomažu psu da brže usvoji pravila.
- Samostalno, bez prisustva bolesti ili dresure: Ako je problem emocionalne, mentalne ili socijalne prirode, konsultacije sa Bahovim praktičaremi upotreba Bahovih esencija mogu biti direktno rešenje bez potrebe za dodatnim intervencijama.
Bahove cvetne esencije su prirodna i nežna metoda koja deluje na sam uzrok problema – razlog pojave agresivnosti i mogu pomoći vašem psu da postigne emocionalnu ravnotežu.
Ključ razumevanja: agresivnost nije bez razloga
Agresivnost može nastati zbog straha, teritorijalnosti, fizičke boli, hormonskih promena, loše socijalizacije ili čak energije u domaćinstvu. U mnogim slučajevima važno je raditi ne samo sa psom, već i sa vlasnikom i drugim životinjama u domaćinstvu.
U nastavku predstavljamo najčešće tipove agresivnosti koje uspešno tretiramo Bahovim kapima.
Najčešći uzroci agresivnosti kod pasa
1. Ukoliko je uzrok bola neki zdravstveni problem i bol (sekundarna agresivnost)
Agresija se može javiti kao posledica određenih zdravstvenih problema:
-
Hipotireoza (smanjena funkcija štitne žlezde)
-
Tumori mozga (naročito limbičkog sistema)
-
Epilepsija i hidrocefalus
-
Upale ušiju (otitis), gde bol izaziva agresivnu reakciju na dodir
🔹 Rešenje: Kombinujte veterinarsku terapiju sa Bahovim kapima za emocionalnu stabilizaciju. U ovom slučaju važno je napomenuti da Bahove kapi ne leče fizičke zdravstvene probleme. One su emocionalna i mentalna podrška da vaš ljubimac lakše podnese odredjene zdravstvene izazove Pa tako cvetna esencija Star of bethlehem pomaže u stanju šoka i traume koju bolest može da izazove, Olive da osveši energiju ukoliko je iscrpljen bolešću, Impatiens da utiče na nervozu i iritabilnost koja postaje veća u situacijama bola i bolesti, Agrimony – da procesuira emocije na pravi način a ne da ih ispoljava kroz agresiju. Ovo su samo neke od cvetnih esencija koje mogu biti od pomoći
Sekundarna agresivnost (usled bola)
Ako pas pokazuje agresiju pri dodiru, moguće je da trpi bol – često izazvan ranama, infekcijom ili unutrašnjim oboljenjem.
🔹 Rešenje: Koristiti Rescue Remedy kao prvu pomoć + dodatne esencije:
-
Cherry Plum – za gubitak kontrole
-
Star of Bethlehem – za šok i fizičku traumu
2. Agresivnost izazvana strahom
Strah može izazvati snažnu agresivnu reakciju, naročito ako pas ne može da pobegne iz neprijatne situacije. Ovakvo ponašanje nije napad – već odbrambeni mehanizam.
Uplašeni psi i mačke često reaguju iz panike, što može dovesti do ujeda ili ogrebotina.
🔹 Rešenje: Bahove esencije koje ohrabruju za strah, nepoverenje i traumu:
-
-
Rock Rose – smanjuj osećaj panike i teskobe
-
Mimulus – ako je očigledan uzrok straha, od konkretne osobe, životinje, jakih zvukova itd
-
Cherry Plum – za gubitak kontrole
-
Aspen – kada se ne može utvrditi uzrok straha, ali on postoji
-
Star of Bethlehem – usled preživljenih traumatska iskustva
-
3. Agresivnost izazvana agresijom
Ova pojava često se razvija kada pas živi u okruženju gde dominira stres, agresivna energija ili nasilna dresura. Pas postaje „naučeno“ agresivan, bez stvarnog uzroka, indukovan od okruženja i generisan od strane vlasnika, odnosa u porodici itd. U ovakvim situacijama i vlasnici bi trebalo da rade na sebi i osveste svoje dinamike, takodje je moguće uz pomoć konsultacija sa Bahovim praktičarem i Bahovih cvetnih esencija.
🔹 Rešenje: Bahove esencije koje umanjuju prenadraženost, dominaciju i razdražljivost, lična frustracija i kompenzacija kroz kućnog ljubimca
4. Materinska agresivnost kod pasa
Ženke pasa mogu postati izrazito zaštitnički nastrojene prema mladuncima, naročito u prvim nedeljama nakon porođaja. One razvijaju agresivnost prema ljudima i/ili životinjama koje se približavaju njihovim štenadima kada imaju nekoliko dana. Svaka ženka koja se upravo okotila štiti svoje mladunce. To je deo njenog majčinskog instinkta. Problem nastaje kada ženka postane uplašena i previše nepoverljiva, ne verujući onima koji se približavaju onome što smatra svojim privatnim vlasništvom. Ona obično odbija posetioce uspostavljanjem granica signalima agresivnosti, a u nekim slučajevima ih napada zbog nekontrolisanog impulsa koji ima zaštitu njenih mladunaca kao glavni cilj. Kada to prelazi meru prirodnog zaštitničkog instikta, ili svakako remeti, potrebno je intervenisati.
Za ovu vrstu agresivnosti, preporučuje se preventivni tretman sa Bahovim cvetovima otprilike mesec dana pre do mesec dana nakon koćenj kako bi se regulisao karakterističan uticaj hormona na emocionalno stanje u ovom majčinskom period.
🔹 Preporuka: Preventivna terapija Bahovim kapima mesec dana pre i posle štenjenja.
Bahove esencije u situaciji materinsku agresivnosti:
-
Beech – za smanjenje netolerancije
-
Cherry Plum – za gubitak kontrole
-
Chicory – za smanjenje posesivnosti
-
Holly – smanjenje nepoverenja i agresivnosti
-
Rock Rose – u slučaju panike
-
Walnut – za lakšu adaptaciju na novonastale okolnosti
5. Teritorijalna, posesivna i preusmerena agresivnost
Ove vrste agresivnosti često su ukorenjene u instinktima pasa i mačaka.
-
Teritorijalna agresija – brane svoj prostor
-
Posesivna agresija – čuvaju hranu, igračke, osobu
-
Preusmerena agresija – napadaju ono što im je dostupno ako ne mogu da reaguju prema pravom uzroku
🔹 Rešenje: Esencije koje umanjuju preteranu težnju za dominacijom, netoleranciju i hiperuzbuđenje:
-
Vine – za dominaciju
-
Chicory – za posesivnost
-
Beech – za netoleranciju
-
Holly – za sumnjičavost
-
Cherry Plum – za gubitak kontrole
-
Vervain – za preteranu uzbuđenost
-
White Chestnut – za opsesivne misli
6.Agresivnost kod malih pasa – često zanemaren problem
Mali psi često pokazuju znake agresije koji se tolerišu jer ih vlasnici ne doživljavaju ozbiljno smatrajući da su mali pa ne mogu nikog da ugroze. Ali, bez obzira na to oni prolaze kroz neku vrstu teskobe i stresa.
Ta vrsta agresivnosti se može javljati tokom svake šetnje, znači može postati hronična, naročito ako se ignorišu osnovni uzroci poput straha, posesivnosti ili razmaženosti.
Svakako je važno shvatiti to ozbiljno i pristupitii rešavanju ovog problema jer svaka vrsta stresa i odsustvo emocionalne regulacije utiče na fizičko zdravlje vašeg ljubimca.
🔹 Rešenje: Bahove kapi koje ciljano deluju na osećaj nesigurnosti, straha, razdražljivost i potrebu za kontrolom.
7. Agresivnost kao posledica traume
Uzrok ove agresivnsoti je više nego očigledan. U tim situacijama će pomoći Bahove cvetne esencije da se isceli trauma i prošlost i povrati poverenje
Zaključak: Agresivnost (iznenadna ili hronična) – znak za uzbunu!
Kao što smo gore napomenuli hronična agresivnost na koju ste se svi već pomalo navikli i integrisali u „normalan“ deo svakodnevice i povišenog adrenalina, noradrenilani, kortizola…svakako nije zdravo kako za vas tako i za vašeg ljubimca. Moguće je rešiti i osvojiti koji sat mirnijeg života dnevno.
Pas koji odjednom postane agresivan prema vlasniku, životinjama ili članovima porodice može patiti od:
-
Iznenadnog bola ili bolesti
-
Hormonskog disbalansa
-
Traume
-
Uspomena koje se aktiviraju određenim zvukom ili mirisom
🔹 Rešenje: Uključiti veterinarsku dijagnostiku + Bahove esencije za traumu, stres i unutrašnji disbalans.
Kako smanjiti agresivnost uz pomoć Bahovih kapi?
0 %s Comments