Srdačica – korov koji je poznat širom sveta, smiruje nerve, čuva naše srce i leči upale…
Srdačica ili biljka lenorus je pre svega je poznata kao efikasno sredstvo za nerve i protiv nesanice. Ipak, ova biljka ima puno i drugih korisnih svojstava. Ispričaćemo Vam šta je dragoceno kod srdačice, koja još svojstva ima i zašto se toliko godina koristi u medicini.
Kada je izgled varljiv
Spoljašnji izgled Leonorus-a ne ukazuje na to da je to lekovita biljka. Srdačica ili običan (Leonorus cardiaca) spada u višegodišnje cvetne biljke iz porodice usnatica i teško da može da se pohvali lepotom.
To je dovoljno visok korov koji u povoljnim uslovima može da poraste do 150 cm. Ima stabla koja stoje uspravno, razgranata i u obliku tetraedra. Listovi do sredine su kao prstasti, drečavo zeleni, a u donjem delu su sivkasti. Leonorus cveta tokom celog leta i ima cvetove koji su ružičasto-lila ili beli. Plodovi su tamnobraon trouglasti orašasti.
U divljoj prirodi Leonorus se sreće u južnim delovima Sibira od Urala do granica Mongolije i Kine, obuhvata planinske doline Pamiro-Alaja, Tjen Šana, Altaja i Burjatije. Biljka se lako adaptira na nove uslove, preferira vlažna mesta, ivice šuma, ljudska staništa i ivice puteva. U ruskom jeziku je dobio naziv „pustirnik“ zato što voli mračna opustošena područja. A latinski naziv se prevodi kao „lavlji rep“.
Detaljnije, o drugim vrstama Lenorusa tj Srdačice, kojih ima oko 15, i ostalim staništima izmedju kojih je i Srbija, možete pročitati OVDE
Ipak ovu neupadljivu biljku vekovima koriste u tradicionalnoj medicini zahvaljujući unikatnim lekovitim svojstvima. Leonorus zauzima uvaženo mesto u državnoj farmakopeji Rusije, spada u grupu sedativa i antihipertenzivnih sredstava.
Bogati unutrašnji svet
S tačke gledišta koristi po čoveka najdragocenije materije Leonorus-a su:
- flavonoidi – imaju antioksidantna i jačajuća svojstva, podstiču zaštitu ćelija od povreda;
- alkaloidi – aktivne materije koje mogu da umire i deluju kao analgetik;
- glikozidi – poboljšavaju cirkulaciju i mogu da podstaknu normalizovanje srčanog ritma;
- eterična ulja – poklanjaju biljci karakterističan miris i imaju umirujući efekat;
- tanini – podstiču otklanjanje upala i poboljšavaju varenje;
- vitamini i minerali – uključuju vitamin C, karoten, a takođe minerale kao što su gvožđe, magnezijum i kalcijum.
Korisna svojstva Leonorus-a
Zahvaljujući tako moćnom kompletu aktivnih materija Leonorus deluje kao snažan antioksidans, koji može da zaštiti ćelijske strukture od oksidativnog stresa i slobodnih radikala. Osim toga, Leonorus je dragocen i zbog drugih svojstava:
- sedativno svojstvo: Leonorus umiruje naš nervni sistem, zbog toga se tako često koristi kod nervoze, stresa, anksioznosti, depresije, narušavanja sna;
- spazmolitičko dejstvo: biljka Vam može pomoći u slučaju spazma glatke muskulature, što ga čini korisnim u slučaju bola u stomaku i menstrualnih bolova;
- pruža podršku kardiovaskularnom sistemu: ekstrakt Leonorus-a smanjuje pritisak, poboljšava cirkulaciju, usporava zgrušavanje krvi, stabilizuje srčani ritam, smanjuje verovatnoću od razvoja tromboze;
- protivupalno dejstvo: biljka pomaže u slučaju različitih upalnih procesa, posebno digestivnog trakta;
- poboljšanje varenja: Leonorus stimuliše apetit i podstiče normalizovanje rada želuca;
- pruža podršku ženskom zdravlju: Leonorus može da se koristi za regulisanje menstrualnog ciklusa, a takođe olakšava simptome menopauze.
Ekstrakt dragocenog Leonorus-a se sreće u sledećim proizvodima Siberian Wellness-a:
1. Fitočaj od divljeg bilja № 3 (Prirodni antistres) – Baikal čaj broj 3
Mešavina od Leonorus-a (srdačice), nane, origana i valerijane blago umiruje, otklanja dugotrajan umor, povećava otpornost na stres i poboljšava kvalitet sna.
Kada pričamo o čudesnom bilju Sibira nadamo se da ćete s još većom zainteresovanošću otkrivati i spoznavati svet flore naše ogromne teritorije!
Izvor: https://rs.siberianhealth.com/rs/blog/prosiberia/post82146/
0 %s Comments