Izaberite stranicu

Kako digitalno doba utiče na čulo vida?

 

Kako digitalno doba utiče na čulo vida?

Više od 90% informacija o okolini primamo preko čula vida. Porast korišćenja digitalnih uređaja dovodi do preopterećenja očiju, što je poznato kao „digitalni zamor očiju“.
*Čak 70-80% ljudi svaki dan doživljavaju simptome digitalnog zamora očiju, uključujući suve oči, zamagljen vid, bolove u očima i glavobolje.
*A  preko 30% svetske populacije pati od kratkovidosti. Prema statistikama, 10% dece dolazi u školu sa kratkovidošću, a među maturantima taj broj raste na 30%! 😨
Zašto su statistike takve? I kakve to ima veze sa evolucijom?
Kroz evoluciju, oči su  primarno prilagodjene  na prepoznavanje predmeta na većim udaljenostima ( prepoznavanje opasnosti, traženje hrane, snalaženje u prirodi) , dok je fokus na bliske udaljenosti bio sekundaran.

📖Kako digitalna revolucija utiče na vid:

 

1️⃣ Stalna upotreba vida na bliskim udaljenostima
Kontinuirano gledanje u ekrane predstavlja veliki stres na očne mišiće, što može dovesti do zamora očiju, kratkovidosti (miopija) i naprezanje očnih mišića. Oči postaju previše „prilagođene“ za blizu, što dovodi do problema u adaptaciji na daljinu.
2️⃣ Povećan broj informacija za obradu
Danas, naš mozak mora da procesuira ogromnu količinu vizuelnih informacija kroz ekrane, koje su mnogo intenzivnije i raznovrsnije, što zahteva veći napor očiju za fokus i praćenje. To može izazvati smanjenje koncentracije, zamor i smanjenje efikasnosti vida.
3️⃣ Plava svetlost koju emituju digitalni uređaji
Sunčeva svetlost je glavni prirodni izvor plavog svetla, ali naše oči nisu evolutivno dizajnirane da se nose sa stalnim izlaganjem plavom svetlu i kroz uredjaje. To može dovesti do oštećenja mrežnjače i povećanog rizika od makularne degeneracije, kao i poremećaje spavanja ( plava svetlost ometa proizvodnju melatonina, što može izazvati nesanicu).
4️⃣ Brza dinamika vizuelnog sadržaja
U prošlosti, ljudski vid je bio usmeren na prepoznavanje stabilnih objekata u prostoru, dok današnji digitalni svet zahteva brzu i čestu promenu fokusa, čitanje brze animacije, praćenje pokreta na ekranima.
5️⃣ Sedentarni način života i smanjenje fizičke aktivnosti
Ljudsko telo je „dizajnirano“ za aktivan način života, sa stalnim kretanjem i promenama u okolini. Danas, sa povećanjem vremena provedenog ispred ekrana i slabe fizičke aktivnosti, smanjuje se cirkulacija i snabdevanje očiju hranjivim materijama i kiseonikom, što može dovesti do problema sa vidom.
U savremenom digitalnom svetu – način na koji koristimo vid se dramatično promenio. Ljudske oči su fascinantno adaptivne, ali nisu „dizajnirane“ za intenzivan rad u digitalnom svetu.
Da li će organ vida u dalekoj budućnosti razvijati neke promene kao adaptaciju na digitalne uređaje? ☺️
To niko ne može da zna ☺️ Evolucija zahteva hiljade, pa čak i milione godina da bi došlo do nekih anatomskih i funkcionalnih promena za bolju prilagođenost. Previše nauke – za ovaj post ☺️
Ali ono što sigurno znamo ☺️ – najbolje je da radimo na prevenciji zdravlja vida i smanjenju negativnih efekata digitalne tehnologije! 🌱 I da samnjimo % u stastistici od gore. ☺️ 👀
Kako možemo da pomognemo čulu vida? Postoje potpuno prirodni preparati koji štite vid od zračenja kako za odrasle tako i za decu. Možete pogledati na linkovima ispod:

Za odrasle:

https://istinaozdravlju.com/vision-box-siberian-wellness-zastita-vida/

Za decu:

https://istinaozdravlju.com/dino-vision-vitamama/

0 %s Comments

Prosledi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *