Izaberite stranicu

Vitamin K – Novi vitamin dugovečnosti

 

Vitamin K - novi vitamin dugovečnosti
Sećate se kako je Mendeljejev mogao da predvidi nove, ranije nepoznate hemijske elemente koristeći svoju tabelu? U istom duhu, možemo pretpostaviti da će novi vitamin protiv starenja vrlo brzo biti… vitamin K.
Zašto? Jer logika je ovde apsolutno mendeljejevska. Koji je od nutraceutika najglasniji u anti-age agendi u poslednje vreme? Naročito sa ženskom pristrasnošću. Tako je – koenzim K10! Dakle, vitamin K i koenzim K10 su hemijski blizanci.

Lekcije hemije

 

Gledajući molekule obe supstance, čak i neiskusna osoba može videti koliko su slični: glava molekula, koja se sastoji od kinonskog prstena, i dugačkog repa izoprena. Skoro identično! Kakva je slika – čak su i njihova hemijska imena veoma slična! Koenzim K10 je ubikinon u hemijskom smislu, a vitamin K je filohinon ili menakinon.
Zašto je to tako? To je zato što su se svi pojavili u prirodi radi istog zadatka, a to se dogodilo veoma, veoma davno, u zoru života na Zemlji. A ovaj zadatak nije ništa više ili manje od ćelijskog disanja i formiranja biološke energije.
Prvi vitamin K koji se pojavio za ovu svrhu bio je vitamin K, koji i danas obavlja ovu funkciju u bakterijama i biljkama, a nešto kasnije i koenzim K10, koji se u ovoj ulozi ustalio kod životinja. Iako ako se setimo da su naše mitohondrije, u kojima se generiše energija, ništa drugo do daleki potomci najjednostavnijih bakterija, možemo reći da je koenzim K10 u suštini i bakterijski generator energije.

Super formula

 

Sve ove supstance je priroda prilagodila za tako važan zadatak iz jednog razloga. Činjenica je da imaju jedinstvenu hemijsku strukturu. Njihova glava – kinonski prsten – je hidrofilna, a izoprenski rep je lipofilan.
Stoga se takav molekul može repom fiksirati u ćelijski zid koji se sastoji uglavnom od masti, a glavom – raditi u ćelijskoj tečnosti koja se sastoji od vode. A to je upravo ono što je potrebno za procese ćelijskog disanja, koje se dešava upravo na granici između mitohondrijalne membrane i njenog unutrašnjeg prostora.
Ali jedinstvenost hemijske strukture ovih supstanci nije ograničena samo na ovo. Na kraju krajeva, proces ćelijskog disanja i formiranja energije, po svojoj hemijskoj prirodi, nužno je praćen stvaranjem agresivnih hemijskih oksidanata, koji lako mogu uništiti i mitohondrije i samu ćeliju.
I tu dolazi dugačak rep molekula, koji ima neverovatan antioksidativni potencijal, jer ima mnogo dvostrukih hemijskih veza, koje deluju kao zamke za oksidatore i slobodne radikale. Generalno, to je jednostavno supermolekul za efikasnu i bezbednu proizvodnju energije.

Moćni antioksidansi

Ali da se vratimo na koenzim K10. Za nas je ovo jedna od najvažnijih strukturnih jedinica odgovornih za sintezu biološke energije u mitohondrijama. A ovo je delo glave koenzima K10. Međutim, skoro sva svojstva anti-age koja mu se pripisuju (pored održavanja rada srčanog mišića, koji je povezan sa stvaranjem dodatne energije) povezana su sa najvećom antioksidativnom aktivnošću njegovog repa.
Prvo, dugačak rep koenzima K10 sadrži mnogo dvostrukih hemijskih veza, što određuje njegovu najveću antioksidativnu aktivnost. Drugo, rep koenzima K10 je savršeno rastvorljiv u mastima (lipidima) – i tu se dešava većina reakcija oksidacije u ćelijama ili lipidnim česticama koje nose masti i holesterol u krvi.
A upravo je visoka antioksidativna aktivnost koenzima K10 odgovorna za većinu efekata protiv starenja koji mu se danas pripisuju, i to u većini slučajeva sasvim opravdano, ali…

Novi heroj

I evo vremena da se podsetimo o čemu smo govorili na samom početku, a to je da vitamin K ima potpuno istu strukturu kao koenzim K10. I što je najvažnije – potpuno isti dugačak lipofilni antioksidativni rep. Posebno menakinon, a posebno njegove sorte kao što su menakinoni MK-7 ili MK-10.
Pored toga, pošto su i koenzim K10 i vitamin K stvoreni od prirode za jednu svrhu – ćelijsko disanje, oni bi trebalo da budu podjednako dobri u generisanju energije i zaštiti ćelija od prateće oksidacije. To znači da antioksidativna aktivnost vitamina K ne bi trebalo da bude manja od one koenzima K10.

Šta kažu naučnici?

Zaista, ako se ranije vitamin K smatrao nekom vrstom „siromašnog rođaka” među vitaminima, koji je ili bio potreban ili nije potreban, onda je u poslednjih 10 godina ubrzano dobijao poene.

Uzmimo, na primer, najvažnije tačke primene koenzima K10: 1) zaštita moždanih ćelija i prevencija neurodegeneracije; 2) zaštita srca, krvnih sudova i prevencija ateroskleroze;

3) održavanje osetljivosti ćelija na insulin i prevencija dijabetesa; 4) univerzalna antioksidativna aktivnost i održavanje zdravlja mitohondrija.
Dakle, vitamin K ima sličnu aktivnost u odnosu na sve ove tačke primene, posebno njegov oblik menahinon MK-7. Ovo je već dokazano.
Ali, štaviše, pokazalo se da je vitamin K takođe apsolutno neophodan za aktivaciju posebnih regulatornih proteina koji kontrolišu mnoge vitalne procese. Ovako, na primer, vitamin K utiče na mineralizaciju koštanog tkiva ili elastičnost krvnih sudova i pluća (više o tome možete pročitati u mom članku „Zvezda vitamina K u usponu“ https://dzen.ru/a /IpRosADN4V1Tm392 ).
Iako se ne bih iznenadio da koenzim K10 na kraju pokaže istu aktivnost. Previše su slični jedno drugom…

Zaključak

Na vama je da odlučite da li ćete koristiti vitamin K umesto ili zajedno sa koenzimom K10. Ali zapamtite još jednu veoma važnu stvar: koenzim K10 se dobro sintetiše u našem telu (bar do srednjih godina), ali vitamin K se naziva vitaminom jer nema unutrašnje izvore i mora da dolazi samo spolja.
Jurijj Gičev – Direktor naučnog instituta Siberian Wellness
Izvor: https://dzen.ru/a/ZjNE0rR4zyGbGNTO

0 %s Comments

Prosledi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *